Laboratorium, szczepienia
- BADANIA LABORATORYJNE wykonujemy w każdy poniedziałek, środę i piątek od 8.00-10.00. Badanie moczu możliwe jest codziennie pon. – pt. od 8.00- 10.00.
- Możliwość wykonania badań również nierefundowanych przez NFZ np.grupę krwi,poziom hormonów, posiewy itp.( z jednej próbki krwi można zrobić badanie refundowane i wybrane badanie dodatkowe,by unikać ponownego kłucia)
- Większość wyników badań można odebrać dnia następnego od godz. 13:00 (nie wcześniej !).
- Nie udzielamy informacji o wynikach przez telefon. Wyniki odbierać należy osobiście, lub po okazaniu upoważnienia (ochrona danych osobowych).
- Szczepienia wykonujemy w środy 11.00-12.00 i 17.00-18.00, czwartki od 17.00 oraz po indywidualnym umówieniu się w uzasadnionych przypadkach.
- Szersze informacje na temat szczepień u nas są w zakładce „ważne informacje” po lewej stronie w górnym rogu oraz ogólne, dotyczące szczepień i kalendarza szczepień dzieci, znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://www.szczepienia.pl/
- W naszej przychodni można zaszczepić dzieci według wszystkich schematów. Zapewniamy też szczepionki,które są nierefundowane przez NFZ. Prosimy o wcześniejszą informację przy rejestracji dziecka do szczepienia, jakim rodzajem szczepionki zdecydowaliście Państwo zaszczepić swoje dziecko.
- Rejestrację na szczepienia oraz dokładnych informacji, udziela pani pielęgniarka Marzena Golon lub nasza pielegniarka środowiskowa, pani pielęgniarka Beata Sokołowska .
- Szczepienia przeciwko GRYPIE sezon 2018 / 2019 ! Brak już szczepionek przeciwko grypie !!! Można oczywiście rejestrować się na szczepienie przeciwko grypie, jeśli ktoś zakupi we własnym zakresie szczepionkę np. w aptece.
Pobieranie krwi
Do pobrania KRWI do badań Pacjent powinien zgłosić się :
- na czczo (minimum 12 godzin po przyjęciu ostatniego posiłku)
- po przespanej nocy
- w godzinach porannych (najlepiej 8-10)
- przed wdrożeniem procedur diagnostyczno-terapeutycznych
- w miarę możliwości po odstawieniu leków i preparatów witaminowych (po konsultacji z lekarzem)
- nie w okresie głodzenia lub obfitych posiłków
- nie w okresie miesiączki
- pacjent przed pobraniem krwi powinien odpocząć ok 15 minut
- wg wskazań lekarza możliwe są także badania krwi po posiłku i po przyjetych lekach,oraz w innych porach dnia z zaznaczeniem godziny pobrania.
Kiedy pobierać krew na czczo z uwagi na zmiany po posiłku:
- glukoza,test tolerancji glukozy
- AST,ALP
- insulina,peptyd C,kwas mlekowy
- lipidy (TG,HDL,lipoproteiny)
- żelazo,fosfor
- kortyzol,prolaktyna,kwas foliowy
Preferowane pobieranie na czczo rano:
- parametry koagulologiczne,
- magnez, wapń
- mocznik,kreatynina,kwas moczowy
- białko, bilirubina, prolaktyna
- ALT,LDH,AST,ALP
- Morfologia krwi obwodowej,OB
Preferowane pobieranie rano z uwagi na rytm dobowy
- żelazo,fosfor,potas,cynk,
miedź - kortyzol, andosteron, ACTH, prolaktyna, FSH, LH, estradiol, TSH, hormon wzrostu, PTH, testosteron, 17OH-progesteron, DHEA, erytropoetyna.
Najważniejsze czynniki przedanalityczne wpływające na jakość wyniku ( ponad 70% niezgodności jest spowodowanych tymi czynnikami).
- przygotowanie pacjenta do badania
- czas i warunki pobrania (rytm dobowy,…..)
- przechowywanie i transport
- palenie tytoniu,alkohol
- aktywność fizyczna
- stan fizjologiczny pacjenta
- przyjmowane leki
Czynniki osobnicze wpływające na wynik badania to : wiek,płeć,rasa,ciąża,dieta, głodzenie,aktywność fizyczna,wysokość nad poziomem morza,kofeina,palenie papierosów,alkohol,narkotyki, zioła,rytm dobowy,cykl menstruacyjny.
Badanie moczu
Przygotowanie:
- do badania należy pobrać próbkę uzyskaną z pierwszej porannej porcji moczu.
- pacjent powinien być po okresie całonocnego spoczynku,trwającym nie mniej niż 8 godzin,w tym przynajmniej 4-godzinnym gromadzeniu moczu w pęcherzu.
- przed pobraniem moczu pacjent powinien dokładnie umyć zewnętrzne narządy układu moczowo-płciowego.
- nie należy pobierać moczu w okresie dwóch dni przed,w czasie i dwóch dni po menstruacji.
- wymagane jest pobranie moczu do specjalnych pojemników jednorazowego użytku (dostępne w aptekach)
- należy pobrać ok.50 ml moczu z tzw.środkowego strumienia.
Szczepienia
- Wykonujemy szczepienia ochronne dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień. Informacje znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl . W naszej przychodni szczepimy dzieci według wszystkich schematów.Mamy szczepionki dostępne aktualnie na rynku, więc nie ma konieczności samemu zaopatrywać się w szczepionki (mowa o szczepionkach nierefundowanych przez NFZ ).Przy rejestracji dziecka do szczepienia prosimy poinformować nas jakim rodzajem szczepionki i według jakiego schematu zdecydowaliscie Państwo zaszczepić swoje dziecko.W razie watpliwości i pytań, szczegółowych informacji udzieli lekarz lub pielęgniarka odpowiedzielna za szczepienia.
- Szczepimy także szczepionką przyniesioną przez Państwo, gdy jest gwarancja ,że szczepionka była prawiadłowo przechowywana i transportowana.
- Konieczna WCZEŚNIEJSZA REJESTRACJA NA SZCZEPIENIE,by ustalić szczegóły.
- SZCZEPIENIE zdrowia dziecka można wykonać w środy 10.00-12.00. W tych dniach w/w godzinach, rezerwujemy przychodnię tylko dla dzieci zdrowych !
- Po szczepieniu należy pozostać jeszcze ok.20 minut w poczekalni, w celu obserwacji dziecka. Trzeba więc uwzględnić ten czas jako konieczny w związku ze szczepieniem.
- Wykonujemy szczepienia dla dorosłych.